Na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej nr 2022/1203 z dnia 12 lipca 2022 r. zaktualizowana została lista inwazyjnych gatunków obcych (IGO) stwarzających zagrożenie dla Unii.
Przypomnijmy, że inwazyjne gatunki obce (IGO) to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla ekosystemów i mogą powodować szkody w środowisku lub gospodarce, lub też negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. W szczególności IGO oddziałują negatywnie na różnorodność biologiczną, w tym na zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo lub przekazywanie patogenów oraz zakłócanie funkcjonowania ekosystemów. IGO oddziałują na rodzimą różnorodność biologiczną prawie wszystkich ekosystemów ziemi i stanowią jedno z największych zagrożeń dla tej różnorodności. Od XVII wieku IGO przyczyniły się do wyginięcia prawie 40% gatunków zwierząt, dla których przyczyna wyginięcia jest znana.
Obowiązek inwentaryzowania gatunków obcych (w tym IGO), często pojawia się w zapisach decyzji o zakresie raportu odziaływania na środowisko danej inwestycji.
Do IGO należą m. in. gatunki dobrze znane w faunie i florze Polski, takie jak jenot, piżmak, nutria, szop pracz, gęsiówka egipska, raki: marmurkowy, luizjański, pręgowany i sygnałowy, krab wełnostoręki, barszcz Sosnowskiego, barszcz Mantegazziego, bożodrzew, trojeść amerykańska czy niecierpek gruczołowaty. Polska dodatkowo posiada własną listę gatunków stwarzających zagrożenie, wśród której wymieniono takie gatunki jak bóbr kanadyjski, bernikla kanadyjska, sumik karłowaty, szczeżuja chińska, biedronka azjatycka, kolczurka klapowana czy rdestowce.
Pełne wykazy IGO zamieszczono na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.